Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Jak nám vznikl název Malyš

Jak to bylo s MALYŠEM

 

Některé  věcí získávají vžité názvy podle kdysi vyráběných  věcí určité skupiny a vžily se a stále se používají i když jejich jmenovci jsou staženi z výroby. Traktoru se jinak neřeklo než  ZETOR.Ponornému čerpadlu se jinak neřekne než NAUTILA

Vibračnímu čerpadlu se  neřekne jinak než MALYŠ a takových příkladů se dá najít v terminologii opravdu hodně.

Pátral jsem po tom, jak vznikl název "Malyš" a dozvěděl jsem se následující podrobnosti.

Prokazatelně čerpadlo dostalo název z ruštiny, i když se nevyrábělo jen v Rusku. Pro svoji užitečnost a popularitu dokonce zcela "zahubil" v této zemi produkci čerpadel pro spotřebitele. Vyráběl se, i vyrábí,  v závodech s vysokou technologickou vyspělostí v návaznosti na letectví a přesné strojírenství. Z tohoto důvodu dostal do vínku i kvalitu a dostatečnou životnost. Podle různých politických období tato kvalita kolísala a se zánikem starého řádu se zdálo, že  zanikne i Malyš. Ale ejhle, poptávka po čerpadle byla veliká a tak výrobní závody v době hladu živilo. Lidé  za něj dostávali hotové peníze i potraviny. Samozřejmě produkce nebyla tak vysoká jako poptávka po něm, velcí šéfové podniků mu nedali výrobní kapacity a  tak se výroba začala přirozeně stěhovat do středních a malých podniků, jako ROB a RUCHE, Hecht aj. Proto dnes máme tolik značek těchto vibračních čerpadel různé kvality.

Ale vraťme se zpátky k názvu  MALYŠ. Čerpadlo je to opravdu malé na svůj výkon, odtud tedy  pramení  jeho název. A také jeho technická obměna se nazývá MALJATKO, u  kterého  se podařilo odstranit něktéré nevýhody  MALYŠE. Ale objevily  se i další problémy. Je tu ještě jedna otázka, zda se čerpadlo opravdu zrodilo v  Rusku. Víme že Rusové kopírovali všechno, co se ve světě vyvinulo, zejména pro  pro vlastní potřebu rozvoje zaostalého hospodářství a tato špionáž se jim vedla a vede. Proto se se říká, že MALYŠ byl původně vyvinut v Americe jako čerpadlo pro armádu v Pacifiku, bylo lehké a dovedlo vodu čerpat odkudkoliv. Protože voják měl životnost  2 hodiny, tak bylo toto čerpadlo koncipováno jako jednorázové, velice technicky jednoduché a velmi lehké. Podruhé se zpravidla v tichomoří nezapínalo do agragátu. Po válce se dostalo s jinými ukořistěnými čerpadly do Japonska, a postupně tak dále na západ, a do Ruska.

Takže MALYŠ je malý chlapec

a MALJATKO malé děvče nebo raději děťátko.

A nebo to bylo jinak, s tím oblíbencem našich otců.

Zazvonil zvonec a pohádky o MALYŠI  je konec.